אפוטרופוס להורה מבוגר

אפוטרופוס לקשישים

למה צריך אפוטרופוס להורה מבוגר? כיצד מתבצע מינוי אפוטרופוס לקשישים? והאם ייפוי כוח מתמשך יכול להיות אלטרנטיבה טובה למינוי אפוטרופוס.

אפוטרופסות אינה מיועדת אך ורק לאנשים מבוגרים, אך באופן טבעי ככל שמזדקנים עלולות לצוץ בעיות אשר מחייבות מציאת פתרון, ולעתים אין ברירה אלא למנות אפוטרופוס.

כאשר אדם מגיע לגיל מבוגר, מצבו הרפואי צפוי להתדרדר, וכך הוא אינו יכול לדאוג לצרכיו. פעולות החיים הפשוטות הופכות להיות מסובכות עבורו, ומישהו צריך לטפל בענייניו. זה לא דבר מובן מאליו, יש כאן סוגיות רבות שצריך לתת עליהן את הדעת. והחשש הגדול הוא שמישהו ינצל את מצבו של הקשיש למטרות רעות.

לכן על מנת לתת מענה לבעיה זו, ניתן למנות אפוטרופוס אשר יקבל את הסמכות לקבל החלטות. כמובן שזו לא סמכות מוחלטת, וישנם כללים רבים בנוגע לנושא ואף פיקוח הדוק על האפוטרופוסים.

וכאשר נדרש מינוי אפוטרופוס לקשישים, יש להגיש בקשה לבית המשפט אשר יבחן את הנושא, ובמידה ובית המשפט מצא לנכון למנות אפוטרופוס, הוא גם יקבע את זהות האפוטרופוס.

אפוטרופוס להורה מבוגר

אפוטרופוס להורה מבוגר

כיצד מתבצע הליך מינוי אפוטרופוס ?

לרוב אפוטרופוס הוא בן משפחה, אך לא בהכרח. ישנם מקרים בהם עמותות שונות מטפלות בנושא. המינוי של אפוטרופוס הוא החלטה של בית המשפט, אשר שם לנגד עיניו לפני הכל את האינטרס של האדם עבורו ממנים אפוטרופוס.

תחומי האחריות יכולים להיות שונים, וביניהם אחריות מלאה וחלקית, אחריות לרכוש, לגוף או לשניהם.

כאשר מדובר במינוי אפוטרופוס להורה מבוגר, מוטב לעשות זאת באמצעות עורך דין למינוי אפוטרופוס.

יש להגיש בקשה באמצעות טופס מיוחד. את הבקשה מגישים לבית הדין לענייני משפחה.  ויחד עם הבקשה יש לצרף את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, לרבות חוות דעת של רופא לגבי יכולותיו של ההורה לטפל בעצמו.

בית המשפט מסתכל גם על רצונות המשפחה ומקשיב לדעתם. יש לצרף לבקשה את ההסכמה או ההתנגדות של קרובי משפחה מדרגה ראשונה; לעתים ישנה הסכמה מוחלטת, ולעתים מחלוקות.

דברים נוספים שיש להגיש הם צילום תעודת הזהות של האדם שעבורו מבקשים למנות את האפוטרופוס, תצהיר מאומת על ידי עורך דין ואישור על תשלום האגרה. יש להגיש את הבקשה ב 2  העתקים. גובה האגרה נכון לשנת 2024 הוא 536 ש“ח עבור פתיחת ההליך.

ישנן עוד דקויות משפטיות, והיבטים אחרים שלא נרחיב בהם. למשל מקרים בהם ישנן הנחיות מקדימות למינוי אפוטרופוס; בקשת מינוי אפוטרופוס לרכוש הדורשת הגשת פירוט חובות וזכויות ועוד. כמו כן גם אדם הממונה בתור אפוטרופוס להורה מבוגר צריך לדעת צריך לדעת מהן זכויותיו ומהן חובותיו, ולכן כדאי שיקבל את המידע בפגישה אישית עם עורך דין לענייני משפחה.

האם ישנן אלטרנטיבות ?

מינוי אפוטרופוס לקשישים הוא אינו האפשרות היחידה. כדאי להכיר שתי אפשרויות נוספות שיכולות להתאים למקרים אלו, למרות מספר הבדלים משמעותיים.

מינוי תומך החלטות – מינוי אפוטרופוס להורה מבוגר עשוי להיות צעד קיצוני. הרי במידה רבה יש כאן שלילת החופש של האדם, ולכן זהו פתרון המתאים למקרים קיצוניים בהם אין לנו ברירה אחרת.

כיום החוק מציע אפשרות נוספת היכולה להתאים עבור קשיש המתקשה לדאוג לענייניו – האפשרות של מינוי תומך החלטות. אפשרות זו עשויה להתאים למבוגרים הצלולים בדעתם, אך סובלים ממוגבלויות המקשות עליהם לטפל בכל העניינים השוטפים.

גם אפשרות זאת דורשת את אישור בית המשפט, אך היתרון הוא שכאן הקשיש שותף לתהליך.

ייפוי כוח מתמשך – אפשרות זו היא אחת האלטרנטיבות הטובות ביותר, אך גם היא שונה באופן מהותי. הליך זה נועד לתת מענה לאותם המצבים שבהם אדם אינו כשיר לנהל את ענייניו, אך הדגש הוא שכאן הקשיש ממנה מישהו שידאג לענייניו. המינוי נעשה בעודו כשיר, ונועד לתת מענה לתרחישים עתידיים.
למשל אם אדם אובחן כחולה באלצהיימר, ועדיין יש לו את שיקול הדעת. אנו יודעים שזהו מסלול התדרדרות, לכן במצב זה מומלץ למהר לעשות ייפוי כוח מתמשך, על מנת להיות מוכנים ליום שבו האדם לא יוכל לתפקד בעצמו.

אפוטרופוס לקשישים

אפוטרופוס לקשישים

לפעמים אנו חיים בהרגשה כאילו יש לנו את כל החיים לפנינו, ואיננו אוהבים לחשוב על הרגעים שבהם נהיה חולים ונזדקק לעזרה. אבל זהו חלק ממעגל החיים ואיננו יכולים לעצור זאת.

כל אדם יכול להיקלע למצב שבו אינו יכול לטפל בענייניו וזקוק לאחרים שינהלו את ענייניו האישיים וענייניו הרכושיים. מינוי אפוטרופוס הוא אחת האפשרויות , אך אנו מציעים לחשוב קדימה ולבחור בייפוי כוח מתמשך.

זכרו כי אלו הן סוגיות חשובות מאוד המשפיעות על החיים האישיים, ולכן חשוב לקבל את כל המידע ולקבל את ההחלטות הנכונות. והדברים הללו נכונים לכל אדם החושב לערוך ייפוי כוח מתמשך, או אדם הממונה בתור אפוטרופוס או מיופה כוח. תמיד חשוב להבין את כל המשמעויות המשפטיות, החובות והזכויות.

רוצים לדעת עוד על הליכי מינוי אפוטרופוס. רוצים להבין יותר טוב את ההבדל בין ייפוי כוח מתמשך לבין אפוטרופוס? אתם מוזמנים לפנות למשרד עורכי דין אייל סייג. משרדינו עומד לשירתוכם במגוון שירותים מתחום המשפח לרבות: עורך דין צוואות, עורך דין לגירושין, עריכת צוואה נוטריונית, אימוץ ועוד.

כתובת משרדינו

 

Rate this post

אפוטרופוס להורה מבוגר

אפוטרופוס להורה מבוגר
עורך דין מומחה לגירושין

אייל סייג, עורך דין משפחה

בעל משרד בוטיק וניסיון רב בדיני משפחה וירושה.
עוסק בין היתר, בגירושין, משמורת ילדים, מזונות ילדים ומזונות אשה, פירוק שיתוף ואיזון משאבים בין בני משפחה, אפוטרופסות, אימוץ, ילדים חטופים, ידועים בציבור, תביעות אותן ניתן להגיש גם לאחר פסק דין ועוד.

“גם גירושין ניתן להשיג בדרכי שלום בהסכם, בעיקר לטובת ילדים שחווייה קשה עד מאד של סכסוך בין הוריהם ייחסך מהם (בעיקר מעמד של קונפליקט נאמנויות), ובכך ימנעו פצעים/נזקים נפשיים שעלולים להיגרם לאותם ילדים בעקבות הליכים משפטיים ארוכים, מייגעים ומתישים. הכל תוך שמירת זכויות דיוניות ומהותיות של הוריהם.”

השארת טלפון לקבלת שיחה

סרטון מומחה דיני משפחה וירושה

מאמרים

אפוטרופוס לקשישים

אפוטרופוס להורה מבוגר

למה צריך אפוטרופוס להורה מבוגר? כיצד מתבצע מינוי אפוטרופוס לקשישים? והאם ייפוי כוח מתמשך יכול להיות אלטרנטיבה

בקשה לצו קיום צוואה

בקשה לצו קיום צוואה

בקשה לצו קיום צוואה היא ההליך שאותו צריך לבצע כאשר אדם נפטר והותיר אחריו צוואה. באופן עקרוני

אימות נוטריון

אימות נוטריון

אימות נוטריון הוא הליך שנדרש במקרים רבים. בדרך כלל אנו מדברים על אימות חתימה נוטריון, אך ישנם

צוואה נוטריונית

צוואה נוטריונית

צוואה נוטריונית היא בעצם הצוואה המוגדרת בחוק בתור צוואה בפני רשות. במאמר זה נסביר בהרחבה על המשמעות

שירותי נוטריון

נוטריון

שירותי נוטריון זה משהו שכל אחד צריך בשלב זה או אחר, והצורך בנוטריון עשוי לפגוש אתכם בצמתים

קיום צוואה

צו קיום צוואה

צו קיום צוואה הוא המסמך המשפטי המאפשר לנו לממש את הכתוב בצוואה ולתת לה תוקף חוקי. מסמך

עורך דין משפחה

עורך דין אייל סייג, עורך דין משפחה מומחה למספר הליכים ומגוון תחומים הקשורים לתחום דיני אישות, בעל ניסיון

קרא עוד >>

איך מתגרשים

איך מתגרשים יפה ומהר ומה אפשר לעשות כשלא יודעים לאן לפנות? איך מחליטים להתגרש והאם ניתן לפנות לייעוץ

קרא עוד >>

תחומי עיסוק

תחומי עיסוק משרד עורכי דין אייל סייג מתמחה בתחומי עיסוק שונים בעינייני משפחה עורך דין לגירושין ההחלטה להתגרש

קרא עוד >>

מזונות ילדים

מזונות ילדים מספר או מזונות לילד הוא נושא המעלה שאלות רבות מכל הצדדים. לפני שנכנסים לדיון על מזונות

קרא עוד >>

ייעוץ גירושין

ייעוץ גירושין ממש חשוב ומומלץ! המשפחה המיידית שלנו הם האנשים שהכי משמעותיים בשבילינו מכולם בחיים האלה אז מובן

קרא עוד >>