צוואה נוטריונית

צוואה נוטריונית

צוואה נוטריונית היא בעצם הצוואה המוגדרת בחוק בתור צוואה בפני רשות. במאמר זה נסביר בהרחבה על המשמעות של צוואה שכזו, כיצד היא מתבצעת וגם נדבר על מחיר צוואה נוטריונית.

לפני הכל נזכיר לכם בקצרה את סוגי הצוואות המוגדרות בחוק הירושה. ישנם 4 סוגי צוואות:

 1. צוואה בכתב יד – זוהי צוואה אותה כותב המצווה בכתב ידו. כל אדם יכול לעשות זאת, ללא צורך בסיוע של עורך דין צוואות או שום גורם אחר.
  אך למרות כי החוק מכיר בצוואה שכזו, היא אינה מומלצת. ישנן בעיות רבות שעלולות להתעורר לאחר פטירתו של המצווה.
 2. צוואה בעדים – צוואה שכזו מומלצת יותר מכיוון שהיא יכולה לפצות על הרבה מהחסרונות של צוואה בכתב יד, ולצמצם את האפשרויות להגשת התנגדות לצוואה לאחר פטירתו של המצווה.
  העדים אינם בודקים את תוכן הצוואה, ואינם נדרשים לידע בחקיקה הרלוונטית. אך הם עדים שהמצווה הצהיר בפניהם שזוהי צוואתו.
 3. צוואה בעל פה – צוואה בעל פה היא ברירת מחדל של נסיבות בהן אדם רואה את עצמו כעומד מול המוות. זוהי ממש לא הצוואה האידאלית מבחינה משפטית, מכיוון שהיא נאמרת בפני שני עדים בעל פה, ואחר כך היא נרשמת לפי זכרונם.
  צוואה בעל פה נועדה לתת מענה למצבים מיוחדים, כמו למשל חייל בשדה הקרב.
 4. צוואה בפני רשות – זוהי הצוואה המכונה לעתים צוואה נוטריונית, אך מבחינת החוק ניתן לערוך אותה גם בפני שופט, רשם, חבר בית דין רבני או הרשם לענייני ירושות. בפועל צוואות אלו נערכות בפני נוטריון ברוב המקרים.
  צוואה נוטריונית

מחיר צוואה נוטריונית

אחד החששות המרכזיים של כל מצווה היא שלאחר מותו יתעוררו מחלוקות על תוכן הצוואה. מחלוקות שכאלו הן בדרך כלל מחלוקות בתוך המשפחה, ויכולות לגרום לקרעים משפחתיים עמוקים. חשוב למצווה כי רצונותיו יתמלאו, ובוודאי שלא ירצה לראות את ילדיו נאבקים לאחר מותו.

ומסיבות אלו המצווה מחפש אחר הדרכים לחזק את תוקפה ומהימנותה של הצוואה, ולצמצם את הפוטנציאל למחלוקות משפטיות. ומסיבה זו כדאי לפנות אל נוטריון לצורך הכנת הצוואה.

צוואה נוטריונית היא הליך שבו המצווה מביע את רצונותיו בפני הנוטריון, בכתב או בעל פה. הנוטריון יחזור על כל הוראות הצוואה (יקריא אותן בפני המצווה). על המצווה לאשר כי זוהי צוואתו. לאחר שהמצווה אישר, הנוטריון יחתום על הצוואה בחתימה נוטריונית.

הנוטריון מחייב לכל הכללים הקבועים בחוק הירושות ומגדירים כיצד יש לערוך צוואה בפני רשות ומהם כללי הטקס. חל איסור לניגוד עניינים, כלומר הנוטריון לא יכול להיות אחד היורשים.

במקרים רבים מומלץ גם לקבל חוות דעת רפואית לגבי כשירותו של המצווה, דבר חשוב שיכול למנוע התנגדויות לצוואה בעתיד על רקע אי כשירותו של המצווה; דבר שכיח במקרה של קשישים וחולים.

כמו כן כדאי לבצע הפקדה של הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה.

מחיר צוואה נוטריונית

מחיר צוואה נוטריונית, כמו כל שירותי נוטריון, הוא עניין הנקבע על ידי משרד המשפטים. ישנו תעריך אותו קובע משרד המשפטים, והוא מתעדכן מידי שנה. הנוטריונים מחויבים למחירים אלו, ואינם יכולים לגבות סכום אחר. ומסיבה זו מחיר הצוואה הנוטריונית הוא תמיד זהה.

צוואה נוטריונית מחיר , נכון לשנת 2024 היא 277 ש“ח לחותם יחיד. עבור כל חותם נוסף ישנה תוספת של 138 ש“ח. ואם יש צורך בהעתק של האישור, זוהי עוד תוספת של 83 שקלים.

אישור הצוואה בפני נוטריון הוא דבר חשוב, אך זה לא מספיק. הנוטריון אינו בוחן את תוכן הצוואה, וזהו דבר חשוב בפני עצמו. מסיבה זו, בטרם ההגעה אל הנוטריון, חשוב להיעזר בסיוע משפטי.

מומלץ מאוד לפנות אל עורך דין צוואות ולהתייעץ איתו לגבי תוכן הצוואה. ישנם מצבים משפטיים שעשויים להיות מורכבים, ולכן חשוב לקבל ייעוץ אישי על מנת להבטיח כי רצונותיכם יתמלאו. במקרים מסוימים עורך דין לצוואות עשוי להמליץ גם על עריכת צוואה הדדית.

מעבר לכך, יש גם לבחון כי בצוואה אין הוראות שאין חוקיות או אינן מוסריות, וצפויות להתבטל על ידי בית המשפט. וחשוב גם לוודא כי הכל ברור ומנוסח בלשון ציווי ושפה משפטית ברורה שלא תותיר מקום מחלוקות משפטיות לגבי כוונתו של המצווה.

צוואה נוטריונית

עורך דין צוואות וירושות

למרות כי החוק מתיר לערוך צוואה בכתב, בפועל זהו פתח לבעיות רבות. ישנו עילות רבות בגינן ניתן להגיש התנגדות לצוואה, בעיקר כאשר היא נערכה בכתב, ללא עדים וללא הבנה משפטית.

על מנת למנוע מצבים שכאלו, מוטב לפנות אל עורך דין משפחה הבקיא היטב בסוגיות הצוואות והירושות, וכלל ההשלכות שלהן. ישנם מקרים רבים הדורשים פתרונות מיוחדים, כמו למשל ילדים מנישואין קודמים או מקרים של ידועים בציבור.

בשורה התחתונה ישנן לא מעט סיבות מדוע לפנות לעזרתו של עורך דין לענייני צוואות, ומדוע לערוך צוואה נוטריונית. כתובת משרדינו.

Rate this post

צוואה נוטריונית

צוואה נוטריונית
עורך דין מומחה לגירושין

אייל סייג, עורך דין משפחה

בעל משרד בוטיק וניסיון רב בדיני משפחה וירושה.
עוסק בין היתר, בגירושין, משמורת ילדים, מזונות ילדים ומזונות אשה, פירוק שיתוף ואיזון משאבים בין בני משפחה, אפוטרופסות, אימוץ, ילדים חטופים, ידועים בציבור, תביעות אותן ניתן להגיש גם לאחר פסק דין ועוד.

“גם גירושין ניתן להשיג בדרכי שלום בהסכם, בעיקר לטובת ילדים שחווייה קשה עד מאד של סכסוך בין הוריהם ייחסך מהם (בעיקר מעמד של קונפליקט נאמנויות), ובכך ימנעו פצעים/נזקים נפשיים שעלולים להיגרם לאותם ילדים בעקבות הליכים משפטיים ארוכים, מייגעים ומתישים. הכל תוך שמירת זכויות דיוניות ומהותיות של הוריהם.”

השארת טלפון לקבלת שיחה

סרטון מומחה דיני משפחה וירושה

מאמרים

אימות נוטריון

אימות נוטריון

אימות נוטריון הוא הליך שנדרש במקרים רבים. בדרך כלל אנו מדברים על אימות חתימה נוטריון, אך ישנם

צוואה נוטריונית

צוואה נוטריונית

צוואה נוטריונית היא בעצם הצוואה המוגדרת בחוק בתור צוואה בפני רשות. במאמר זה נסביר בהרחבה על המשמעות

שירותי נוטריון

נוטריון

שירותי נוטריון זה משהו שכל אחד צריך בשלב זה או אחר, והצורך בנוטריון עשוי לפגוש אתכם בצמתים

קיום צוואה

צו קיום צוואה

צו קיום צוואה הוא המסמך המשפטי המאפשר לנו לממש את הכתוב בצוואה ולתת לה תוקף חוקי. מסמך

הוצאת צו ירושה

צו ירושה

צו ירושה הוא אחד המסמכים המשפטיים החשובים שיש להשיג לאחר מותו של אדם. בקשה לצו ירושה היא

עורך דין משפחה

עורך דין אייל סייג, עורך דין משפחה מומחה למספר הליכים ומגוון תחומים הקשורים לתחום דיני אישות, בעל ניסיון

קרא עוד >>

איך מתגרשים

איך מתגרשים יפה ומהר ומה אפשר לעשות כשלא יודעים לאן לפנות? איך מחליטים להתגרש והאם ניתן לפנות לייעוץ

קרא עוד >>

ייעוץ גירושין

ייעוץ גירושין ממש חשוב ומומלץ! המשפחה המיידית שלנו הם האנשים שהכי משמעותיים בשבילינו מכולם בחיים האלה אז מובן

קרא עוד >>

תחומי עיסוק

תחומי עיסוק משרד עורכי דין אייל סייג מתמחה בתחומי עיסוק שונים בעינייני משפחה עורך דין לגירושין ההחלטה להתגרש

קרא עוד >>

מזונות ילדים

מזונות ילדים מספר או מזונות לילד הוא נושא המעלה שאלות רבות מכל הצדדים. לפני שנכנסים לדיון על מזונות

קרא עוד >>